Duo Vac, Sistem za centralno usisavanje

Intervju za magazin Kuda večeras

Početna strana > O naama > Intervju za magazin Kuda Večeras

Centralni usisavači su relativna novost na našem tržištu koja u hotelijerstvu ne bi trebala proći nezapaženo. Reč je o načinu čišćenja koji funkcioniše na malo drugačiji način od klasičnog usisivača, a njegovim se korišćenjem ostvaruje veća funkcionalnost i mnoge uštede.

Dragan Nišić, Joni Balkan group, Sistem za centralno usisavanje prašine DuoVacSistem centralnih usisavača je uobičajen u svetu, ne samo u poslovnim zgradama i hotelima, već i u domaćinstvima. U poslednjih nekoliko godina prednosti takvog sistema počeli su uviđati i hoteli u Srbiji. O tome kako funkcioniše sistem centralnog usisavača, zašto se isplati uvesti ga, te  koliko košta takva investicija, porazgovarali smo s g. Draganom Nišićem iz firme Joni Balkan group, koji su zastupnici sistema Duovac koji već 45 godina uspešno posluje u Kanadi i bavi se prodajom i ugradnjom centralnih usisivača.

Posetite sajt Kuda večeras

PREDNOSTI ZA HOTELIJERSTVO

Kuda večeras:  Koja je osnovna razlika u funkcionisanju između centralnog usisivača i tradicionalnog?
Dragan Nišić: Tokom usisavanja standardnim usisivačem sva usisana nečistoća ulazi u aparat koji se nalazi u prostoriji. U samom aparatu razdvajaju se preko filtera krupne čestice nečistoće dok se vazduh neprijatnog mirisa prepun fine mikroprašine vraća u prostoriju koju usisavamo. Na taj način krupnije čestice prašine usisamo, a sitne ponovo vraćamo u prostoriju.
Kod centralnog usisivača za usisavanje u prostoru koristimo samo lagano fleksibilno crevo s priključcima, dok je tretman filtriranja usisane prašine bitno drugačiji. Sve usisane nečistoće kroz fleksibilno crevo i cevovod transportuju se do centralnog postrojenja gde se takođe preko filtera razdvajaju nečistoće od usisanog vazduha. Tako se filtrirani vazduh neprijatnog mirisa s česticama mikroprašine ne vraća u prostor u kojem se usisava, već se kroz deo cevovoda koji je predviđen za izduv izbacuje izvan objekta.

Kuda večeras: Zašto je ovaj sistem pogodan upravo za hotelijerstvo?
Dragan Nišić: U prvom redu, to su razlozi koje sam naveo i pre, dakle da je ono što očistimo stvarno čisto, dakle da se deo prašine koji smo usisali ne vraća ponovo u prostor. Druga je prednost da je rad s centralnim usisavačem olakšan s obzirom na to da se za usisavanje koristi lagano fleksibilno crevo dužine 7.5 m i težine 250 grama, što je puno lakše transportovati po hotelu nego obični usisivač. S obzirom na to da se samo taj deo prenosi u prostore koje želimo očistiti, ne postoji klasičan deo usisivača velikih gabarita koji bi prilikom povlačenja mogao oštetiti zidove i nameštaj, što bih takođe uvrstio kao prednost. Ono što je pogotovo važna prednost za hotelijere jeste i to što centralni usisavač ne proizvodi buku te se može koristiti u svako doba dana ili noći, odnosno s čišćenjem se može početi već u sedam ujutro ako to okolnosti zahtevaju, a nećemo ometati goste. Isto se tako može raditi i u noćnoj smeni u prostorijama koje se ne koriste. Osim toga nema troškova kesa koje se trebaju stalno menjati, a centralni usisavač ima i automatski sistem čišćenja filtera, koji mu omogućuje da konstantno ima istu snagu i kvalitet usisavanja. Ovde moram napomenuti da je magacin u koji pada nečistoća projektovan tako da ga je potrebno prazniti jednom do dvaput na mesec bez obzira na veličinu hotela.
Što se veka trajanja tiče, motor ima deset puta duži vek trajanja od motora u klasičnom usisivaču. Jedna jedinica se lako može multiplicirati u neograničenom broju i za neograničenu površinu objekta.
Na kraju moram istaći i uštedu energije jer postrojenja u svom sistemu imaju i niz senzora koji putem invertera rade optimalnom snagom i minimalnom potrošnjom te se ostvaruje velika ušteda.

TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Kuda večeras: Kolika je veličina prostora u koji se postavlja centralna jedinica?
Dragan Nišić: Postrojenje je  sastavljeno od modularnih jedinica u čijem sastavu su kao osnova kompjuterizovana ili klasic vakuumska pumpa i separator za odvajanje prašine. Tako npr. za jedan hotel sa 150 soba gde usisavati može do šest korisnika u isto vreme, za postrojenje nije potrebno više od 5 m2 prostora visine 2,2 m.

Kuda večeras: Može li doći do začepljenja cevovoda?
Dragan Nišić: To je gotovo nemoguće jer je širina fleksibilne cevi za usisavanje 32 mm, a širina prve instalacijske cevi je 35 mm, zatim 50 mm itd.  Cevovod centralnog usisivača izvodi se od glatkih PVC cevi i fitinga, uz prosečnu brzinu vazduha od 72 km/h, teoretski je nemoguće da nešto što je prošlo kroz rebrastu cev zastane u glatkom cevovodu. Kako se sistemom usisava samo suva nečistoća, čak je i prljanje cevovoda nemoguće.

Kuda večeras: Mogu li se ovim sistemom usisavati i tečnosti?
Dragan Nišić: Sistem je opremljen dodatkom - predseparatorom koji se stavlja pre utičnice kako bi odvojio tečne nečistoće tako da se nesmetano može u kupatilima ili kuhinjama usisati višak vode ili čak osušiti mokre površine, usisati staklo razbijene boce sa tečnošću koja je bila unutra i sl.

Kuda večeras: Imate li možda podataka o tome koliko je ovaj sistem delotvoran u odnosu na grinje?
Dragan Nišić: Ovo je jedini način čišćenja u kojem korisnik ima samo jednom kontakt sa usisanom nečistoćom jer se dalje sistemom zatvorenih sudova nečistoća prenosi do separatora u skladišnoj prostoriji gde se nečistoće odvajaju od usisanog vazduha. U nečistoći se nalaze različiti mikroorganizmi i grinje. Na žalost niti jedan sistem nema stopostotnu garanciju odvajanja grinja, ali ovde se one izbacuju izvan prostorije. Navešću podatak da je centralni usisavač obavezna instalacija u fabrikama lekova, gde je stepen kvaliteta čišćenja neuporediv sa zahtevima u jednom hotelu.

IZNOS INVESTICIJE 

Kuda večeras: O kojem iznosu investicije govorimo ako hotel želi ugraditi centralni usisivač, jesu li potrebna neka posebne prilagođenja samog objekta?
Dragan Nišić: Za postavljanje ovog sistema nije potrebno vršiti nikakva preuređenja samog objekta jer dobavljači sistem prilagođavaju i funkciji, i dizajnu objekta. Ponavljam da je u prostoru od celog centralnog usisivača vidljiva samo usisna utičnica, a ona je prilagođena određenom broju proizvođača elektro utičnica. Ovaj će sistem, proporcionalno veličini objekta i zahtevima projektanta, povećati cenu objekta otprilike za 10-20 eura po m2. Zanimljivo je da je kod većih hotela manja cena sistema po kvadratnom metru i veća isplativost, a i kraće je vreme otplate sistema zbog njegove uštede. Isto tako moramo naglasiti da je broj ugrađenih sistema u velikim i malim hotelima proporcionalan.

Kuda večeras: Šta sve utiče na cenu?
Dragan Nišić:
Na cenu sistema utiču: izbor postrojenja, kvalitet i dizajn utičnica, broj priključnih mesta te dužina i pozicija trase cevovoda. Izbor dodatne opreme, odnosno četaka  stvar je potrebe i razlikuje se od objekta do objekta. Najveći uticaj na cenu ima izbor postrojenja koji je direktno vezan uz broj korisnika u jednom momentu.

Kuda večeras: Koje mogu biti najčešće greške kod nabavke sistema?
Dragan Nišić: Najčešća greška prilikom izbora opreme, kao i kod svake instalacije, je želja investitora da ugradi instalaciju po najnižoj mogućoj ceni, a pojedini dobavljači tome izlaze u susret i na kraju svi budu nezadovoljni. Postoje velike razlike na  uređajima i opremama za individualnu i profesionalnu upotrebu, što uveliko menja i cenu.

Kuda večeras: Isplati li se ulagati u centralni usisavač u hotelu koji je već u funkciji ili je bolje planirati takvu investiciju dok je objekt u fazi gradnje?
Dragan Nišić: Već prilikom izrade projektne dokumentacije bilo bi poželjno uvrstiti projekt razvoda centralnog usisivača, tj. najkasnije pre zatvaranja spuštenih plafona. Najčešće u već postojećim hotelima ovaj se sistem ugrađuje za vreme rekonstrukcije hotela.

Kuda večeras: Koje bi veličine hoteli trebali biti da im se isplati ulagati u centralne usisivače, je li to isplativo samo velikim hotelima ili možda i manjim porodičnim hotelima?
Dragan Nišić:
Ne postoji veličina hotela koja bi uslovljavala ugradnju ili neugradnju sistema. Jednostavno rečeno, sistem je predviđen za sve objekte u kojima je potrebno uklanjanje prašine usisavanjem.

 

KAKO FUNKCIONIŠE CENTRALNI USISIVAČ PRAŠINE

Jednostavno rečeno to je zamena za tradicionalni usisivač, a funkcioniše na malo drugačijem principu, odnosno koncipiran je slično kao i sve druge instalacije kao što su centralno grejanje, klimatizacija i sl.
Sastoji se od jednog centralnog postrojenja smeštenog u servisnoj prostoriji i mreže cevovoda postavljenog po celom objektu. Cevovod na svojim krajevima ima priključke - utičnice na koje se na vrlo jednostavan način spaja fleksibilno crevo za usisavanje. Za usisavanje dakle koristimo samo lagano fleksibilno crevo dužine 9 m sa svim priključcima i nastavcima koje imaju i obični usisivači. Stavljanjem fleksibilnog creva u utičnicu, dajemo postrojenju signal za stavljanje sistema u rad, a sva se prljavština skuplja u centralnom postrojenju. 

FINANSIJSKA OPRAVDANOST
Navešćemo primer financijske opravdanosti ugradnje centralnog usisavača u jednom hotelu.
Ovo je gradski hotel u kome je promena gostiju svakodnevna i u kojem se ovaj system neprekidno koristi. Hotel je površine je 3600 m2 sa 102 sobe..
U dve godine korištenja sistema pokazalo se kako je dovoljno da u jednoj smeni rade četiri sobarice, umesto dosadašnjih šest, što je smanjenje za dva radnika. Godišnje za plate dvoje radnika isti hotel uštedi 820.000,00 din. Ovom računicom, samo na platama, bez ostalih troškova, ugrađeni savremeni sistem za čišćenje otplati se u roku 3,3 godine, opet ne uzimajući u obzir ostale troškove koji nisu zanemarivi. Nakon tog razdoblja otplate sistema vlasniku svake godine ostaje 820.000 dinara, što nije zanemarivo niti za jednog hotelijera.

 ŠTA O CENTRALNOM USISIVAČU PRAŠINE KAŽU KORISNICI

 Hotel Aleksandar Novi Sad

- Definitivno, mogućnost korištenja tog sistema neusporediva je sa klasičnim usisavačima koje sam imala u ranijim hotelima. A za mene je najbitnije da u odnosu na ostale instalacije, najmanje vremena utrošimo na njegovo održavanje.

 Hotel Rojal Senta
- Istakla bih iznad svega kvalitetu čišćenja, a o brzini, lakoći rada i praktičnosti najviše govori podatak da nam je za čišćenje potreban manji broj radnika.